Czy warto stosować płukanki do silnika? Jakie konsekwencje może mieć korzystanie z takich produktów?

Czy warto stosować płukanki do silnika? Jakie konsekwencje może mieć korzystanie z takich produktów?

Silnik

Podaj dalej

Płukanki do silników są na rynku już od kilku dekad. Wielu użytkowników, szczególnie tych młodych, wiąże z nimi ogromne nadzieje. Wydaje im się, że płukanki są w stanie rozwiązać niejeden problem z silnikiem. Jak jest w rzeczywistości?

Czemu tak naprawdę służą płukanki do silników?

W teorii mają poprawiać pracę silnika, obniżać spalanie i oczyścić jednostkę napędową od środka. Brzmi pięknie prawda? W rzeczywistości zwykle nie wygląda to jednak tak kolorowo. Ale z drugiej strony nie można powiedzieć, że płukanki nic nie dają. Spełniają swoją funkcję, jednak stosując je trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Tego typu produktu nie służą do naprawy zużytych części mechanicznych w silniku.

Jeżeli jednostka napędowa nierówno chodzi, stuka lub szarpie to nie ma co liczyć na to, że płukanka będzie w stanie rozwiązać te wszystkie problemy. W przypadku nieznacznych odchyłów od normy może oczywiście pomóc. Jednak nie naprawi stukających popychaczy zaworowych, ani nie przywróci sprawności zużytym pierścieniom tłokowym. Nie załata też uszczelek. Płukanki należy traktować jako wspomagacze w dbaniu o silnik, a nie jako ,,lek” na wszystkie problemy jednostki napędowej.

Hybryda
Fot. pixabay.com

Czy stosowanie płukanek niesie za sobą jakieś ryzyko?

Niestety tak, ale w większości przypadkach nie wynika ono ze szkodliwości płukanki a ze stanu jednostki napędowej i jej zaawansowanego wieku lub dużego przebiegu. W przypadku starszych silników po zastosowaniu takiego dodatku może okazać się, że uszczelki, które w niedługim czasie wymagałyby wymiany poddadzą się znacznie szybciej.

Może też okazać się, że płukanka co prawda oczyści niektóre partie silnika z nagaru. Niestety zanieczyszczenia te w postaci grudek przedostaną się do innych wrażliwych części jednostki napędowej i je uszkodzą. Stosowanie płukanek w bardzo starych silnikach lub takich z dużymi przebiegami wiążę się ze sporym ryzykiem. W motorach 5- czy 10-letnich nie powinny spowodować poważnych uszkodzeń.

Silnik 2.0 TDI
Fot. Volkswagen

Jakiej firmy płukankę wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Często bywa tak, że na dany silnik lepiej działa płukanka danej firmy, która nie sprawdzi się w innym aucie. Aby mądrze wybrać odpowiedni produkt, warto poradzić się doświadczonych mechaników. Najlepiej takich, którzy specjalizują się w danej marce samochodów. Zwykle przerobili już większość płukanek na rynku i wiedzą czego można się spodziewać po konkretnych produktach.

Fot. pixabay.com, Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News