Czy silnik Diesla może dobrze brzmieć? Takiego rynku jeszcze nie słyszałeś! [WIDEO]

Czy silnik Diesla może dobrze brzmieć? Takiego rynku jeszcze nie słyszałeś! [WIDEO]

Podaj dalej

Silnik Diesla raczej nie kojarzy się z ciekawym i donośnym dźwiękiem, a z nudnym klekotem. Jednak nie zawsze jednostka wysokoprężna brzmi nieciekawie. Ten film to najlepszy dowód na to, że i z diesla można wykrzesać dobre brzmienie.

Silnik Diesla może ciekawie brzmieć, ale…

Silnik Diesla może mieć donośny i rasowy dźwięk, jednak musi mieć zmieniony układ wydechowy. W przypadku jednostek 4-cylindrowych bez modyfikacji wydechu taki motor nie będzie brzmiał atrakcyjnie. Znacznie lepszy dźwięk mają silniki wysokoprężne 5-, 6- lub 8-cylindrowe. Jednak dopiero przy dodawaniu gazu.

Na wolnych obrotach niezależnie od wielkości silnika to klekot jest w dieslu dźwiękiem dominującym. Motory benzynowe pracują przyjemnie również na biegu jałowym. W przypadku jednostek wysokoprężnych, nawet tych dużych, aby uzyskać ciekawy dźwięk na postoju trzeba wymienić wydech. Zmodyfikowany układ wydechowy w dieslu z dużym prawdopodobieństwem nie przejdzie badania technicznego.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Silniki Diesla muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy emisji spalin. Wycinanie filtra DPF czy jakiekolwiek inne modyfikacje znacząco zwiększają poziom emitowanych do atmosfery szkodliwych gazów i zadymienie. Na rynku są jednak oferowane gotowe zestawy. Można też oddać auto do fachowców robiących wydechy na zamówienie. Wtedy taka operacja będzie tańsza niż kupowanie gotowców zagranicznych firm.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News