Czy montowanie instalacji gazowej nadal się opłaca? Ceny LPG przekroczyły już 3 zł za litr tego paliwa!

Czy montowanie instalacji gazowej nadal się opłaca? Ceny LPG przekroczyły już 3 zł za litr tego paliwa!

Tankowanie

Podaj dalej

Jeszcze rok temu można było zatankować gaz za niecałe 2 złote za litr. Obecnie ceny tego paliwa poszybowały w górę. Czy mimo to nadal opłaca się zamontować instalację LPG w swoim samochodzie? Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie.

Czy warto montować instalację LPG?

Naszym zdaniem w tej kwestii nic się nie zmieniło. Benzyna nadal kosztuje więcej niż gaz. Ceny 95-ki dobijają już do 6 zł. Czyli, jak prosto można policzyć, montując instalację LPG oszczędzamy połowę tego, co wydalibyśmy na benzynę. Oczywiście w przypadku, gdy mało jeździmy i mamy duży silnik, a montaż takiej instalacji kosztuje – na przykład 6000 zł – to trzeba to dobrze policzyć. Jednak i w tym przypadku się to zwróci, ale w dłuższym okresie.

Pistolety do tankowania
Fot. pixabay.com

Musicie to policzyć. Przede wszystkim, sprawdźcie ile rocznie pokonujecie kilometrów. Kolejny krok to przeliczenie ile wydalibyście na benzynę i gaz. W wyliczeniach musicie jeszcze uwzględnić: montaż instalacji, regularną wymianę filtrów fazy lotnej i ciekłej (zwykle nie powinno to przekroczyć 120 zł), a także małe dolewki benzyny na rozruch auta. W przypadku aut z instalacją LPG silnik powinno się zawsze odpalać z benzyny. Są w Internecie kalkulatory, dzięki którym można w prosty sposób wyliczyć w jakim okresie taka instalacja się zwróci. Warto z nich skorzystać, bo znacznie ułatwiają wyliczenia.

Dystrybutor
Fot. pixabay.com

Do jakich aut najmniej opłaca się montować instalację LPG?

Do tych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Szczególnie w przypadku dużej pojemności, na przykład powyżej 3 litrów. Oczywiście prędzej czy później montaż instalacji się w takim aucie również zwróci. Jednak trzeba pamiętać o tym, że tego typu instalacje mogą kosztować nawet od 6000 zł do około 10 000 zł. Do tego, wyliczając opłacalność takiego zasilania gazem, musimy wziąć pod uwagę dotrysk benzyny. Proporcje są różne. Uogólniając można przyjąć, że silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa będzie zużywał 75-80% gazu i 15-20% benzyny. Decydując się na instalację LPG – niezależnie od silnika – warto wybierać tylko sprawdzone warsztaty zajmujące się zakładaniem takich instalacji. Nie warto oszczędzać na samym montażu, bo to bardzo szybko się zemści. Nie ma co też decydować się na tanie komponenty instalacji gazowej. Warto dopłacić do części sprawdzonej firmy.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News