Czy jest sens płacić dodatkowe pieniądze na zakup samochodu marki premium?

Czy jest sens płacić dodatkowe pieniądze na zakup samochodu marki premium?

Audi logo

Podaj dalej

Na rynku motoryzacyjnym występują 3 rodzaje marek. Pierwsze można uznać za budżetowe, drugi to mari popularne ze średniej półki oraz brandy premium. Czym tak naprawdę się różnią i dlaczego wszyscy producenci aut chcą być uważani za marki luksusowe?

Za co główni płacimy w przypadku aut marek premium?

Przede wszystkim za silniki. To największa różnica między markami budżetowymi, popularnymi a premium. Oczywiście, obecnie jest ona mniejsza niż dekadę czy 20 lat temu, jednak nie sposób jej nie zauważyć. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Volkswagen Passat może mieć pod maską silniki 4-cylindrowe o mocy od 120 do 280 KM. Podstawowa odmiana rozpędza się do setki w 10,8 s, najmocniejsza robi to w 5,1 s. Jak to wygląda w konkurencyjnym aucie marki premium? Dobrym przykładem w tym przypadku będzie nowe Audi A4. Bazowa odmiana ma 122 KM i rozpędza się do 100 km/h w 10,6 s. Topowa odmiana to RS4, która ma pod maską motor 6-cylindrowy o potężnej mocy 450 KM. Takie auto osiąga pierwszą setkę w zaledwie 4,1 s. Jak widać między najmocniejszym Passatem a konkurencyjnym modelem Audi jest dość duża.

BMW logo
Fot. pixabay.com

Co jeszcze wyróżnia marki premium?

Przede wszystkim wyposażenie i jakość wykonania oraz zastosowane materiały. W autach popularnych marek zwykle mamy do czynienia ze sztuczną skórą zwaną ekoskórą. Z kolei, do samochodów marek premium można zamówić skórę naturalną. Różnice widać również w wyposażeniu. Modele auta oferowane przez marki premium zwykle mają znacznie więcej nowoczesnych systemów multimedialnych i takich poprawiających bezpieczeństwo. Do dyspozycji są również skuteczniejsze hamulce, a także bardziej rozbudowane pakiety gwarancyjne. Auta marek premium mają też bardziej nowoczesne i rozbudowane układy napędu 4×4, które znacznie lepiej radzą sobie w trudnych warunkach.

Skoda logo
Fot. pixabay.com

W związku z tym powstaje więc pytanie. Czy rzeczywiście warto dopłacić do auta marki premium? Jeśli zależy wam na lepszym wykończeniu wnętrza, bogatszych wyposażeniu i na mocniejszych silnika to jest to jak najbardziej uzasadnione i opłacalne. Jednak na pewno znajdą się osoby, którym to co oferują marki popularne w zupełności wystarczy. Na wybór oprócz wymagań ma wpływ również budżet, który chcemy przeznaczyć na samochód.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News