Czy ceny paliwa mogą w tym roku przekroczyć 10 złotych za litr? Kiedy paliwa mogą zacząć tanieć?

Czy ceny paliwa mogą w tym roku przekroczyć 10 złotych za litr? Kiedy paliwa mogą zacząć tanieć?

Tankowanie

Podaj dalej

Ceny paliwa w ostatnim czasie ,,szaleją’’. Na wielu stacjach za benzynę 95 trzeba zapłacić już ponad 6 złotych za litr. Niestety nie zanosi się na to, że będzie taniej. Czy możemy się spodziewać wzrostu nawet do 10 złotych za litr?

Czy taka cena jest możliwa?

Naszym zdaniem zdecydowanie nie. Oczywiście, może okazać się, że przed końcem roku cena wzrośnie nawet do 7 złotych za litr benzyny 95. Jednak osiągnięcie pułapu 10 złotych jest ewidentnie niemożliwe. Tak wysokich spadków chyba nikt się nie spodziewał. Jak tak dalej pójdzie, może okazać się, że w już w 2022 roku ,,dobijemy’’ nawet do 8 złotych za litr paliwa. Mamy jednak nadzieję, że aż tak źle nie będzie. Oczywiście nie mamy co do tego żadnej pewności, bo nikt nie jest w stanie tak naprawdę tego przewidzieć. Możemy jedynie gdybać i snuć przypuszczenia. Podobnie zresztą jak analitycy zajmujący się tym profesjonalnie.

Dystrybutor
Fot. pixabay.com

Kiedy paliwa mogą potanieć?

Wydaje się nam, że może się tak wydarzyć dopiero na wiosnę. Wtedy zwykle tanieje gaz. Dlaczego dzieje się tak akurat w tym okresie roku? Przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy spada zapotrzebowanie na jego zużycie. Jest to spowodowane zakończeniem okresu grzewczego. Gospodarstwa domowe nie zużywają już tyle gazu co w trakcie zimy, a co za tym idzie jego cena spada wraz ze spadkiem popytu na to paliwo.

Tanie tankowanie
Fot. pixabay.com

Być może jest szansa, że spadnie też wtedy cena benzyny 95, 98 oraz oleju napędowego. Nie jest to jednak pewne. Dlatego, że jak pokazuje historia, często wraz ze spadkiem ceny gazu LPG nie zmieniały się ceny innych paliw. Jednak co będzie za kilka miesięcy, tego tak naprawdę nie wie nikt. Wszyscy mogą jedynie gdybać. Cena paliwa zależy przecież od bardzo wielu czynników na świecie, także tych mocno związanych z polityką. Wojny także ,,dokładają swoją cegiełkę’’ do tego ile trzeba będzie zapłacić za litr paliwa. Właśnie dlatego jest to wskaźnik dość nieprzewidywalny. Nie sądzimy jednak, że cena w kolejnym roku wzrośnie aż o 4 złote za litr. Jednak poziom 7 złotych na litr jest jak najbardziej realny.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News