Co zrobić, gdy licznik w aucie nam się wyzeruje? Dokładnie to wyjaśnił!

Co zrobić, gdy licznik w aucie nam się wyzeruje? Dokładnie to wyjaśnił!

Przebieg

Podaj dalej

Znany motoryzacyjny youtuber Moto Doradca postanowił nagrać film na temat bardzo ważnego problemu, z którym boryka się wielu kierowców jeżdżących samochodami z dużymi przebiegami. W niektórych z nich po przekroczeniu wartości 400 000 km, licznik sam się zeruje.

Co zrobić, gdy licznik sam się wyzeruje?

Trzeba jak najszybciej pojechać do stacji kontroli pojazdu i zgłosić to do diagnosty. Dzięki temu, w CEPiK-u zostanie odnotowana informacja, że licznik został wymieniony. Jeżeli sam się wyzeruje i dalej będzie działał to tak def acto nie trzeba go fizycznie wymieniać. Wystarczy fakt, że zostało to już odnotowane przez diagnostę.

Inaczej jest, jeśli licznik w ogóle przestanie działać. Na przykład zatrzyma się na danej wartości lub będzie wyświetlał kreski. W takiej sytuacji należy kupić licznik używany lub nowy i pojechać z nim na stację diagnostyczną. Jeżeli zamontowany w naszym aucie licznik nie działa, to najlepiej zawieść tam samochód na lawecie. Warto też poszukać licznika z w miarę zbliżonym przebiegiem do tego, który mamy w aucie.

Czy warto sprawdzić przebieg w CEPiK-u?

Na wszelki wypadek warto sprawdzić w CEPiK-u przebieg swojego auta. Może okazać się, że jest on tam zupełnie inny niż to co wyświetla się nam na zegarach. Aby ustrzec się kary, radzimy wejść na stronę historiapojazdu.gov. Następnie wpisać tam numer VIN swojego auta, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny. Po zatwierdzeniu będziemy mogli zobaczyć jaki przebieg odnotowany jest w bazie CEPiK.

W przypadku rozbieżności nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Najlepiej jest działać jak najszybciej. Trzeba pamiętać o tym, że obecnie przebieg jest sprawdzany i odnotowywany nawet przez policjanta, który zatrzyma samochód do kontroli drogowej.

Zegary
Fot. pixabay.com

Co grozi za cofanie licznika?

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego z początku 2020 roku, za cofanie licznika grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Co prawda, samo odnotowanie innego przebiegu w aucie podczas kontroli policyjnej nie oznacza winy właściciela samochodu czy kierowcy. Jednak sprawa przekazywana jest do wydziału dochodzeniowo-śledczego. Za cofanie licznika może grozić też grzywna lub ograniczenie wolności. O tym rozstrzyga jednak sąd.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również