Co sprawdzić w aucie podczas jesiennej eksploatacji? A Ty, pamiętałeś o tym wszystkim?

Co sprawdzić w aucie podczas jesiennej eksploatacji? A Ty, pamiętałeś o tym wszystkim?

Jesienny przegląd auta

Podaj dalej

Co warto sprawdzić jesienią w swoim aucie? Na pewno dobrym pomysłem będzie odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy. Podpowiadamy co warto zrobić, aby zima was nie zaskoczyła.

Co sprawdzić na początek?

Przede wszystkim warto skontrolować kondycję akumulatora. Nawet jeśli na razie jest w pełni sprawny to już przy pierwszych mrozach może okazać się, że bateria padnie a wy nie odpalicie silnika. Lepiej wiedzieć o tym odpowiedni wcześniej. Tym bardziej, że w większości sklepów, gdzie sprzedają akumulatory sprawdzą wam wasz zupełnie za darmo.

Kolejna ważna kwestia to kontrola czynnika chłodzącego i oleju w układzie klimatyzacji. Pomimo, że temperatury na dworze jesienią nie zachęcają do chłodzenia auta. To korzystanie z układu klimatyzacji to najskuteczniejsza metoda na walkę z parującymi szybami w samochodzie. Aby ograniczyć takie zjawisko, warto też sprawdzić w jakim stanie jest filtr kabinowy. Zwłaszcza jeśli nie pamiętacie, kiedy ostatnio był wymieniany.

Akumulator
Fot. pixabay.com

Trzeba pamiętać też o innych ważnych kwestiach

Niektóre osoby jesienią korzystają z opon letnich, które po sezonie mają zamiar wyrzucić. Dlatego, że ich ogumienie powoli już kończy swój żywot. Z oczywistych względów większość kierowców zakup nowych opon letnich przekłada na okres wiosenny. Niestety często okazuje się, że wyeksploatowane gumy letnie nie odprowadzają właściwie wody i w trakcie jesiennej ulewy łatwo wpaść na nich w poślizg.

Warto rozważyć wcześniejszy zakup opon letnich lub trochę wcześniej założyć zimowe. Chyba, że temperatura na dworze utrzymuje się na poziomie 15-20 stopni Celsjusza. W takim przypadku można bardzo szybko wykończyć zimówki. Z kolei decydując się na zakup opon letnich jesienią da się trochę zaoszczędzić. Sklepom oferującym ogumienie zależy w tym okresie przede wszystkim na sprzedaży opon zimowych.

Tanie opony
Fot. pixabay.com

W okresie jesiennym warto też zabezpieczyć samochód przed korozją. Jeśli planowaliście taką operację już od dłuższego czasu. Warto też zająć się poprawkami pierwszych wykwitów korozji. Te po zimie mogą się znacznie powiększyć ze względu na obecność soli na drogach. Jesień to okres, kiedy często pada i robi się coraz ciemniej. Dla bezpieczeństwa warto wymienić spalone żarówki oraz zregenerować zmatowiałe reflektory.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News