Chcesz kupić samochód ze skrzynią automatyczną? Zobacz jakie czekają Cię koszty!

Chcesz kupić samochód ze skrzynią automatyczną? Zobacz jakie czekają Cię koszty!

Skrzynia automatyczna w BMW

Podaj dalej

Zakup auta z automatyczną skrzynią biegów wydaje się rewelacyjnym wyborem. Szczególnie w przypadku osób, które użytkują swój samochód głównie w ruchu miejskim. Niestety, eksploatacja przekładni automatyczne bywa dużo droższa niż manualnej.

Co może się zepsuć w klasycznym automacie? Ile to kosztuje?

W tradycyjnej przekładni automatycznej najczęściej zawodzi sprzęgło hydrokinetyczne. Jego naprawa to od około 3000 do 5000 złotych. Na tym jednak nie koniec. Z czasem szwankować może również mechatronika. Jej naprawa to od 1000 do kilku tysięcy złotych.

Aby cieszyć się jak najdłuższą bezproblemową eksploatacją skrzyni automatycznej, trzeba regularnie wymieniać w niej olej wraz z filtrem. Koszt takiego zabiegu zwykle waha się w granicach od 1000 do około 1500 złotych.

Automat
Fot. pixabay.com

Jakie usterki czekają na nas w skrzyni zautomatyzowanej?

Decydując się na przekładnię zautomatyzowaną, sytuacja wygląda nieco gorzej. Takie skrzynie wymagają kosztownych napraw już po 200 000 km. Wymiany mogą wymagać między innymi sprzęgło z dwumasowym kołem zamachowym. Koszt naprawy tych elementów to od koło 2500 do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od auta. Oczywiście te elementy będą wymagały wymiany również w autach ze skrzynią manualną.

Dodatkowo w takich przekładniach poddaje się mechatronika, za jej naprawę trzeba zapłacić od około 1000 do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od marki auta, modelu, skrzyni biegów, a także od wielkości silnika.

Automat
Fot. pixabay.com

Przekładnie zautomatyzowane, szczególnie w małych autach, szybciej się psują (są użytkowane głównie w mieście i przez to bardziej obciążone), a ceny ich napraw stanowią spory ułamek całkowitej wartości samochodu. Do tego, mało jest mechaników, którzy wiedzą jak takie skrzynie naprawiać. Warto więc dokładnie przemyśleć zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów i przygotować się finansowo na ewentualne wydatki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News