Chcą wprowadzić system, który uniemożliwi kierowanie autem pod wpływem alkoholu!

Chcą wprowadzić system, który uniemożliwi kierowanie autem pod wpływem alkoholu!

problem brak alkoholu alkohol gin rum whisky szampan (2)

Podaj dalej

Amerykanie wymyślili sposób na to, żeby zapobiegać wypadkom z udziałem pijanych kierowców. Czy ten pomysł okaże się rewolucją, która zmieni cały świat? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć z bliska i ocenić.

O co dokładnie chodzi i kiedy wejdą zmiany w prawie?

W USA przegłosowano nowe prawo, zgodnie, z którym wszystkie auta oferowane od 2027 roku, będą musiały być wyposażone w system wykrywający alkohol u kierowcy samochodu. Ma być on tak opracowany, żeby nie dopuścić do uruchomienia silnika przez osobę nietrzeźwą. Nie jest to jednak takie łatwe. Sam montaż alkomatu nie pomoże. Zawsze pijany kierowca może poprosić trzeźwą osobę o dmuchnięcie w ustnik takiego urządzenia.

kara finansowa pijany kierowca zmiana w przepisach
fot. pixabay

Sprawę rozwiązałby taki system, który wykrywałby nietrzeźwego kierującego już podczas wchodzenia do samochodu lub po zajęciu miejsca na fotelu. Tego typu urządzenie musi wykrywać zachowanie charakterystyczne dla tego typu osób lub objawy, które ujawnia organizm podczas takiego stanu. To jedyna opcja, aby taki system był skuteczny.

Kiedy taka technologia pojawi się w Polsce?

Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jednak mamy nadzieję, że wydarzy się to jak najszybciej. Pijani kierowcy, niestety od lat są plagą na polskich drogach. W tym przypadku potrzebne są radykalne kroki, aby ukrócić tego typu postępowanie. Przez takie osoby, na drogach giną niewinni ludzie.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2020 roku będący pod wpływem alkoholu brali udział aż w 2540. To aż 10,8% wszystkich wypadków. W porównaniu z rokiem ubiegły, liczba ta spadła o 177. Co ciekawe, najwięcej wypadków z udziałem pijanych zdarza się na Śląsku. Za pewne, ze względu na fakt, że aglomeracja śląska jest jednym z największych skupisk mieszkańców w całej Polsce. Analizując dane od roku 2011, wyraźnie widać, że liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych spadła o około połowę. Jednak 2540 to nadal dużo.

błąd pijany kierowca konfiskata samochodu rodzina
fot. pixabay

Najwięcej tego typu zdarzeń ma miejsce w soboty. Według policyjnych statystyk, tego typu wypadki najczęściej mają miejsce w godzinach od 17 do 18. W którym miesiącu dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pijanych kierowców? Niestety Sierpień jest tym niechlubnym miesiącem. Tego typu wypadki najczęściej powodują kierujący w grupie wiekowej od 25 do 39 lat.

Fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News