Auto nie chce odpalić? Co może być przyczyną takiego problemu?

Auto nie chce odpalić? Co może być przyczyną takiego problemu?

Kluczyk do auta

Podaj dalej

Przyczyn problemów z rozruchem auta może być naprawdę sporo. Tym razem skupimy się jednak na kilku z nich. Tych najczęściej spotykanych. Co najczęściej unieruchamia samochód?

Które podzespoły psują się najczęściej?

Między innymi akumulator, który tak naprawdę jest elementem eksploatacyjnym. Już po kilku latach użytkowania wymaga wymiany. Jeśli po przekręceniu kluczyka, na desce rozdzielczej wyświetlają się wszystkie kontrolki i słychać charakterystyczne strzelanie. To możecie być niemal pewni, że wasz akumulator wymaga wymiany.

Aby upewnić się, że to wina baterii warto ją podładować, a następnie pojechać do sklepu z akumulatorami i poprosić o jej sprawdzenie. Większość tego typu firm oferuje taką usługę zupełnie za darmo. To najprostszy sposób na weryfikacją przydatności akumulatora. Dzięki temu, dowiecie się czy pomoże mu ładowanie czy nadaje się on już tylko do utylizacji.

For. pixabay.com

Zawieść może jeszcze między innymi rozrusznik. Jak objawia się jego usterka? Słuchać delikatne stuki, ale silnik nie kręci. W niektórych przypadkach samochód w ogóle nie reaguje na ruszenie kluczyka w stacyjce. Rozrusznik można zregenerować lub kupić nowy. Zarówno ta pierwsza jak i druga opcja są dopuszczalne.

Co jeszcze może być źródłem problemów z odpalaniem silnika?

Na przykład zapchany filtr paliwa. W większości aut sprowadzonych zza granicy, ale i tych użytkowanych w Polsce wiele osób nie wymienia tego elementu. Silnik w samochodzie działa, więc niektórym wydaje się, że nie trzeba tego robić. Jednak filtr paliwa przepuszcza benzynę lub olej napędowy do czasu, aż całkowicie się zapcha. Po przekręceniu kluczyka silnik będzie próbował odpalić, ale bez skutecznie. Niekiedy może wydawać się nawet, że jednostka za chwilę się uruchomi. Jednak po kilku sekundach zgaśnie.

Klucz do samochodu
Fot. pixabay.com

Spotykane są również przypadki, że auto nie chce odpalić, bo użytkownik zdecydował się na tani filtr, który nie ma odpowiedniego przepływu paliwa. Niekiedy problemy z uruchomieniem silnika powoduje też pompa paliwa. Zazwyczaj objawia się to tym, że jednostka napędowa co prawda daje się odpalić, ale po chwili gaśnie. W niektórych przypadkach nie włącza się w ogóle. Zanim jednak zdecydujecie się na wymianę jednej z wyżej wymienionych części, trzeba wcześniej skonsultować to z mechanikiem. Nie warto wydawać pieniędzy na wymianę dobrze działających części.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News