9 złotych za litr benzyny, 7 złotych za litr oleju napędowego do diesla! Zobacz gdzie są takie ceny!

9 złotych za litr benzyny, 7 złotych za litr oleju napędowego do diesla! Zobacz gdzie są takie ceny!

tankowanie diesla paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Na niektórych stacjach paliwowych ceny paliwa do diesla dobijają już prawie do 6 złotych za litr. Z kolei cena benzyny za litr w wielu miejscach zdążyła już przekroczyć tę magiczną barierę 6 złotych. Są jednak kraje, gdzie paliwo jest jeszcze droższe.

Gdzie jest najdroższe paliwo w Europie?

Prawdopodobnie w Holandii. Właśnie tam benzyna potrafi kosztować nawet 9 złotych za litr. Z kolei za olej napędowy do diesla trzeba tam zapłacić nawet ponad 7 złotych za litr. Jednak nie tylko tam jest tak drogo. Ceny paliw są bardzo wysokie również w Danii. W tym kraju skandynawskim za litr benzyny trzeba zapłacić grubo ponad 8 zł. Z kolei olej napędowy kosztuje ponad 7 złotych. Gdzie jeszcze jest drogo? W Norwegii. Tam benzyna kosztuje również sporo ponad 8 zł, a za paliwo do diesla trzeba zapłacić niecałe 8 złotych. Podobnie pod tym względem wypada Wielka Brytania oraz Szwecja i Szwajcaria.

Tankowanie
fot. pixabay

Jak widać ceny paliwa w większości krajów na zachodzie Europy są bardzo wysokie. Patrząc na nasze, trudno nie odnieść wrażenia, że w przyszłości czeka nas to samo. W tym roku ceny zarówno benzyny, jak i oleju napędowe, a nawet gazu ,,szaleją’’. Tak wysokiego poziomu już dawno nie było. Wiele osób przy tankowaniu czeka niemiła niespodzianka.

Gdzie jest najtańsze paliwo w Europie?

Na przykład w Turcji. Tam za benzynę 95 trzeba zapłacić niewiele ponad 3 złote, podobnie jak za olej napędowy. To jeden z nielicznych krajów, który wyróżnia się pod tym względem. Pozostaje jednak pytanie o jakość paliw. Ciężko na ten temat rozmawiać bez obiektywnych badań. Można jedynie snuć domysły.

nowe paliwo na stacjach
Fot. pixabay.com

Czy jest jeszcze szansa na tańsze paliwo? Które z nich może kosztować mniej w przyszłości?

Na pewno LPG. Gaz zwykle tanieje latem, a drożeje na jesieni i zimą. Jest spora szansa, że na wiosnę przyszłego roku jego ceny znowu będą spadać. Jednak ciężko powiedzieć jak bardzo stanieje ten rodzaj paliwa. Jak będzie z benzyną czy olejem napędowym? To bardzo trudno przewidzieć. Być może jest jeszcze szansa na spadki, ale nie wykluczone są również wzrosty. Pozostaje obserwować ceny na stacjach. Co ciekawe, na ceny paliw na rynku ma wpływ wiele czynników. Nawet takie jak wydarzenia polityczne oraz wojny. Niektóre z nich da się mniej lub bardziej przewidzieć, jednak nie wszystkie.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News