WRC: 87. Rallye Monte-Carlo - na starcie sezonu zabraknie polskiego akcentu

WRC: 87. Rallye Monte-Carlo - na starcie sezonu zabraknie polskiego akcentu

57 interakcji
WRC: 87. Rallye Monte-Carlo – na starcie sezonu zabraknie polskiego akcentu

Podaj dalej

Automobile Club de Monaco zakończył zapisy na jedno z najważniejszych i prestiżowych „przyjęć” w sezonie WRC 2019. W otwierającej nowy rozdział w kartach historii WRC, 87. edycji Rallye Monte-Carlo, zgłoszonych zostało 80 załóg.

W rajdzie wystartuje jedenaście załóg w samochodach WRC nowej generacji. W zespole Citroen WRT znaleźli się sześciokrotny mistrz świata, Sebastien Ogier i Esapekka Lappi. Barwy Toyoty reprezentują Jari-Matti Latvala, Ott Tanak i Kris Meeke. Do Fiest WRC z kolei wsiądą Elfyn Evans, Teemu Suninen oraz Pontus Tidemand, którzy będą tworzyć trio M-Sportu. Ujawniona przez francuski Rallye Sport lista zgłoszeń przedstawiła potencjalnego „umysłowego” Tidemanda, którym ma zostać jego rodak ze Szwecji, 35-letni Emil Axelsson. Do tej pory był to jedyny, niepotwierdzony duet w przypadku składu Forda.

W czwartym zespole fabrycznym – Hyundai oczywiście wicemistrz świata Thierry Neuville, do tego ekipa z Alzenau nominowała Andreasa Mikkelsena i dziewięciokrotnego czempiona WRC, Sebastiena Loeba. Ten ostatni w Monte Carlo wystartuje bezpośrednio po powrocie z Rajdu Dakar.

Ostateczna lista zgłoszeń zostanie przedstawiona 11 stycznia, po zatwierdzeniu przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA). Rywalizacja na kultowych odcinkach specjalnych wokół Księstwa Monako odbędzie się w dniach 24-27 stycznia.

W sezonie 2019 w programie Rajdowych Mistrzostw Świata WRC jest czternaście rund, a tytułu z zakończonego sezonu 2018 bronił będzie wspomniany Ogier. Podczas otwierającej rundy, 87. Rallye Monte-Carlo swojego startu nie awizowała żadna załoga z Polski.

Składy teamów WRC na sezon 2019

Producent Załoga
Kierowca Pilot
Citroën Finland Esapekka Lappi Finland Janne Ferm
France Sébastien Ogier France Julien Ingrassia
M-Sport
Ford
United Kingdom Elfyn Evans United Kingdom Scott Martin
Finland Teemu Suninen Finland Marko Salminen
Sweden Pontus Tidemand Sweden Emil Axelsson
Hyundai France Sébastien Loeb Monaco Daniel Elena
Norway Andreas Mikkelsen Norway Anders Jæger-Synnevaag
Belgium Thierry Neuville Belgium Nicolas Gilsoul
Spain Dani Sordo Spain Carlos del Barrio
Toyota Finland Jari-Matti Latvala Finland Miikka Anttila
United Kingdom Kris Meeke United Kingdom Sebastian Marshall
Estonia Ott Tänak Estonia Martin Järveoja

Skład w WRC 2 i 2 VW Polo R5 potwierdzone

Podzielona na dwie grupy światowa druga liga prezentuje się następująco. WRC 2 PRO Citroenem C3 R5 zarządzać będzie Yoann Bonato, a Gus Greensmith zasiądzie w Fieście R5. Z kolei w „zwykłym” czempionacie WRC 2 na pewno potwierdzeni są Ole Christian Veiby oraz Nicolas Ciamin (obaj w Volkswagenie Polo GTI R5) i m.in. Guillaume de Mevius (Citroen C3 R5), Adrien Fourmaux (Ford Fiesta R5)  oraz włoska para”Pedro”/Emanuele Baldaccini w Hyundaiu i20 R5.

WRC 2019: M-Sport zgłoszony jako producent. Dwie fabryki w WRC 2 Pro

Inne ważne wpisy to Kalle Rovanper (Skoda Fabia R5) i były kierowca Subaru World Rally Team – Stephane Sarrazin (Hyundai i20 R5).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News