600 wodorowych taksówek Toyota Mirai w Paryżu do 2020 roku

600 wodorowych taksówek Toyota Mirai w Paryżu do 2020 roku

Toyota_Mirai_-_HYPE_taxi_3

Podaj dalej

W Paryżu od 2015 roku działa sieć taksówkowa Hype, której flota składa się obecnie ze 100 wodorowych Toyot Mirai. Do końca przyszłego roku Toyota dostarczy do paryskiej floty taksówek kolejne 500 samochodów. Program zostanie zrealizowany przez powołaną właśnie spółkę joint-venture HysetCo.

Toyota wspólnie z producentem i dystrybutorem wodoru Air Liquide, firmą energetyczną Idex oraz Société du Taxi Électrique Parisien (STEP), operatorem sieci taksówkowej Hype, założyły spółkę joint-venture HysetCo – pierwszą firmę, której głównym zadaniem jest rozwój transportu wodorowego w Paryżu i okolicach. HysetCo ułatwi rozbudowę parku samochodów na wodorowe ogniwa paliwowe oraz infrastruktury tankowania wodoru w Île-de-France.

Najbliższym celem firmy jest stworzenie do 2020 roku w Paryżu floty 600 taksówek. Do końca przyszłego roku Toyota dostarczy 500 sedanów Mirai, które dołączą do 100 takich samochodów pracujących obecnie w rejonie Paryża pod marką Hype.

To porozumienie przyspiesza rozwój gospodarki opartej na wodorze we Francji. Dzięki niemu zostanie rozwinięty program Hype – pierwsza na świecie flota bezemisyjnych, wodorowych taksówek, uruchomiona w 2015 roku podczas COP21 i działająca w Paryżu oraz regionie Île-de-France.

Taksówki w Paryżu będą bezemisyjne do 2024 roku

Spółka HysetCo będzie się zajmowała dystrybucją wodoru oraz opracowywaniem odpowiednich aplikacji. Każdy z partnerów wniesie do projektu swoją wiedzę i zasoby. Ich celem jest rozwój czystego transportu i poprawa jakości powietrza, a także pokazanie, że pojazdy na wodór to rozwiązanie, które pozwoli szybko rozwinąć zrównoważony transport pasażerski na dużą skalę. Jest to element większego programu wyeliminowania samochodów emitujących spaliny z parku taksówek w Paryżu przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu 2024. Toyota jest partnerem ds. mobilności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i bierze udział w podobnych przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

Nowa stacja tankowania wodoru w Paryżu

Flota bezemisyjnych taksówek Hype może już korzystać z większej sieci stacji wodorowych. Niedawno Paryż zyskał nowy punkt tankowania wodoru w Roissy, w pobliżu lotniska Paris-Charles-de-Gaulle, który dołączył do trzech innych stacji w Paris-Orly, Les-Loges-en-Josas i Pont de l’Alma.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News