50km/h w obszarze zabudowanym także nocą?

50km/h w obszarze zabudowanym także nocą?

Podaj dalej

Ministerstwo infrastruktury i budownictwa ma zamiar obniżyć dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. A właściciele hulajnóg i rolek będą mogli jeździć tylko po ścieżkach rowerowych. Taką informację podał dziennik Gazeta Prawna.

Obecne przepisy pozwalają na jazdę w terenie zabudowanym w godz. od 23:00 do 5:00 z prędkością dochodzącą maksymalnie do 60 km/h. Projekt aktualizacji kodeksu drogowego przewiduje, że limit w terenie zabudowanym będzie wynosił 50 km/h niezależnie od pory dnia. Eksperci jednak mają różne opinie na ten temat.

obszar_resize

– Prędkość powinnyśmy dostosować do warunków na drodze. W wielu miejscach nocą powinniśmy jechać wolniej, mimo formalnej możliwości 60 km/h – mówi Maciej Wroński z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego.

– Owszem, widoczność nocą jest ograniczona, jednak nie widzę podstaw do wprowadzenia takiej zmiany – twierdzi Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego.

Potencjalne zmiany sprawią, że osoby poruszające się na hulajnogach, segwayach, wrotkach, rolkach, deskorolkach będą musieli jeździć ścieżkami rowerowymi obok chodnika. Dziś muszą jeździć chodnikiem, na co narzekają piesi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News