45 edycja Cieszyńskiej Barbórki zapowiada się palce lizać! Ponad 100 załóg na liście

45 edycja Cieszyńskiej Barbórki zapowiada się palce lizać! Ponad 100 załóg na liście

45 edycja Cieszyńskiej Barbórki zapowiada się palce lizać! Ponad 100 załóg na liście

Podaj dalej

W najbliższy weekend odbędzie się 45 edycja Cieszyńskiej Barbórki. Organizatorzy opublikowali już listy zgłoszeń RSMŚl oraz RSPŚ. Trzeba przyznać – robią wrażenie!

Jeśli jeszcze nie macie planów na nadchodzący weekend (15-16 listopada) to mamy dla was propozycję. 45 edycja Cieszyńskiej Barbórki zgromadziła ponad setkę załóg, które będą rywalizować na trudnych, technicznych trasach położonych w powiecie cieszyńskim. Jest to z pewnością wydarzenie, którego nie można przegapić.

W piątek wieczorem, tuż po starcie honorowym na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, zawodnicy ruszą do widowiskowego oesu Noszak, czyli prologu wytyczonego na terenie Browaru Zamkowego i ulicach Cieszyna. W sobotę rywalizacja przeniesie się na wymagające odcinki specjalne Śląska Cieszyńskiego. Walka o jak najlepsze czasy rozegra się na dwóch oesach – Radex i VAG-Expert. Każdy z nich będzie przejeżdżany trzykrotnie. Na zakończenie rajdu załogi udadzą się na ceremonię mety na cieszyńskim rynku.

Kogo zobaczymy na trasach?

Trzy pierwsze numery na liście zgłoszeń do tegorocznej edycji Rajdu Cieszyńska Barbórka otrzymały trzy czołowe załogi punktacji mistrzostw Śląska: Łukasz Godula i Daniel Nowak (nr 1), Adam Sroka i Krystian Woźniak (nr 2) oraz Maciej Sordyl i Krystian Korzeniowski (nr 3). Wszystkie trzy załogi będą się ścigać Hondami Civic VTi. Te trzy duety powalczą na trasach „Cieszynki” o tytuł mistrzów Śląska w klasyfikacji generalnej.

Oprócz emocji związanych z rywalizacją o tytuły, atrakcją dla kibiców będą występy zawodników znanych z tras RSMP. Hyundaia i20 R5 – samochód najwyższej klasy dopuszczonej do startów w Polsce, w Cieszynie zaprezentują Łukasz Byśkiniewicz i Zbigniew Cieślar. Maciej Lubiak ponownie uległ swojej słabości do odcinków na Śląsku Cieszyńskim i razem Michałem Trelą wystartuje Peugeotem 208 R2. Finał mistrzostw Śląska będzie także okazją do powrotu na rajdowe trasy dla Tomasza Gryca. Jednak tym razem kierowca z Warszawy nie pojedzie „ośką” lecz Subaru Imprezą, w której pilotować go będzie Michał Kuśnierz.

fot. Janusz Boruta

Na liście zgłoszeń są także zawodnicy mający na swoim koncie triumfy w „Cieszynce”. Ubiegłoroczni zwycięzcy – Szymon Żarłok i Krzysztof Pietruszka pojadą Oplem Adamem, którym w tym roku rywalizowali w czeskiej odsłonie pucharu Adama. Z kolei Jakub Lesiak i Łukasz Biernot zaprezentują mocne, tylnonapędowe BMW M3. Kamil Bolek i Marcin Gaś ponownie wystartują Peugeotem 208 R2. Na liście zgłoszeń do Cieszyńskiej Barbórki coś dla siebie znajdą również miłośnicy klasycznej motoryzacji. Grzegorz Olchawski z Szymonem Marciniakiem ruszą na oesy tego rajdu w zjawiskowym Audi Quattro.

Łącznie do finałowej rundy mistrzostw Śląska zgłosiło się 60 załóg. 32 w ramach klas okręgowych, a 28 to duety zaliczane do klas Gość 2WD i Gość 4WD. W tym roku na trasach Cieszyńki ponownie nie zabraknie kierowców bez licencji rajdowych. W Rajdowym Samochodowym Pucharze Śląska Super KJS powalczy blisko 50 załóg.

fot. Marcin Hennek

Puchar Śląska Super KJS

Z 49 załóg zgłoszonych do szóstej rundy sezonu Pucharu Śląska Super KJS trzy pojadą w klasie gość. Na trasie kibice zobaczą także trzy duety kierowca pilot w mocnych i widowiskowych samochodach z napędem na cztery koła zaliczanych do klasy 4. Z kolei w najmocniej obsadzonej klasie 3 organizatorzy przyjęli 15 zgłoszeń. Osiem załóg powalczy o zwycięstwo w klasie 2. Drugą najpopularniejszą kategorią jest klasa Cento z 13 załogami, które zmierzą się na oesach Noszak, Radex i VAG Expert. Listę uzupełniają trzy duety przypisane do klasy 1 oraz dwa w kategorii 126p – przeznaczonej, jak nazwa wskazuje, dla zawodników w „Maluchach”.

Zgodnie z regulaminem obowiązującym w Super KJSach, uczestnicy tej imprezy przejadą skrócone warianty odcinków specjalnych zaplanowanych na sobotę, 16 listopada. Z kolei w piątek, 15 listopada, cała stawka Super KJSu będzie miała szanse sprawdzić się na trasie oesu Noszak, czyli widowiskowej próbie wytyczonej na terenie Browaru Zamkowego w Cieszynie i ulicach miasta. Wyniki tej rywalizacji nie będą jednak zaliczane do klasyfikacji końcowej Super KJS.

Rajd Australii odwołany. Dobre wieści dla Kajetanowicza i Hyundaia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News