15-letni mistrz

15-letni mistrz

Podaj dalej

Podczas Rajdu Lipawy (16-18 września), w którym po mistrzowskie tytuły na Starym Kontynencie sięgnęli Kajetan Kajetanowicz i Wojciech Chuchała, za kierownicą ŠKODY FABIA R5 szerszej publiczności zaprezentował się Kalle Rovanpera – 15-letni syn Harriego Rovanpery, który swoją karierę w Rajdowych Mistrzostwach Świata rozpoczął za kierownicą Fabii WRC.

AUTO - ERC LETTONIE RALLY 2016

Dziś nazwisko Rovanpera znów zaczyna być na ustach całego rajdowego świata, gdyż 15-letni Kalle w miniony weekend zdobył mistrzowski tytuł na Łotwie. I to nie tylko w juniorskiej kategorii, ale w klasyfikacji generalnej, pokonując swoich starszych i bardziej doświadczonych rywali! Warto wspomnieć, że Łotwa to jedyny kraj na świecie, w którym pozwolenie na start na takich samych warunkach, jak pełnoprawni zawodnicy, mają tacy młodzicy jak Kalle.

Kalle sezon w Rajdowych Mistrzostwach Łotwy rozpoczął za kierownicą ŠKODY FABIA S2000 i wygrał treningowy Rally Aluksne w klasie 4WD Open A. Kolejnym startem młodziutkiego Fina był zimowy Rallijs Sarma, do którego zgłoszonych było 64 zawodników.

15-latek jadący w barwach „Rovanpera Racing” nie dał szans żadnemu ze swoich rywali, mijając linię mety ponad 20 sekund przed drugim Raimondsem Kisielsem i minutę przed uzupełniającym podium Rainerem Ausem. W tym sezonie odbyło się do tej pory sześć rund mistrzostw Łotwy, a Kalle Rovanpera triumfował w pięciu z nich, sięgając po tytuł jeszcze przed zakończeniem sezonu.

Wspomniany wcześniej Harri Rovanpera, ojciec rosnącej gwiazdy, opowiada o początkach przygody z rajdami swojego syna: -Zakończyłem swoją profesjonalną karierę po sezonie 2006, spędzonym ze ŠKODĄ Motorsport. Wtedy Kalle ukończył sześć lat, więc miał już świadomość tego, co robi na co dzień tata! Od początku wykazywał spore zainteresowanie mechanicznymi pojazdami, rozpoczynając od małych quadów i motocykli.

– Kiedy zaczął wykazywać zainteresowanie rajdami, kupiliśmy Citroena C2 R2 Max. W tej chwili Łotwa to jedyny kraj, w którym może ścigać się jako kierowca rajdowy. Może prowadzić samochód tylko na odcinkach specjalnych, więc jego pilot (Risto Pietilainen – także dawny pilot Harriego) przejmuje stery na drogach publicznych i dojazdówkach.

Kalle w ubiegłym roku opanował samochód napędzany na jedną oś w takim stopniu, że zdobył mistrzowski tytuł w swojej kategorii. Naturalnym krokiem była więc przesiadka do auta z napędem na cztery koła. Wybór padł na Fabię S2000.

– To był idealny samochód na początek, jednak w lecie pojawiła się możliwość przesiadki do najnowszej konstrukcji, czyli FABII R5, więc nie zastanawialiśmy się ani chwili – komentuje Harri.

Co ciekawe, Kalle Rovanpera imponuje nie tylko szybkością i wspaniałym tempem, ale także bardzo dojrzałą, jak na swój wiek, jazdą. Młodziutki Fin do tej pory wziął udział w 19 rajdach i… ukończył je ze stuprocentową skutecznością (stając na podium w swoich klasach aż 8 razy!).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News