Przyciemniać szyby czy nie przyciemniać?

Przyciemniać szyby czy nie przyciemniać?

Przyciemniać szyby czy nie przyciemniać?

Podaj dalej

Wśród posiadaczy samochodów osobowych znajdziemy zwolenników, jak i przeciwników przyciemnionych szyb. Na pewno takie rozwiązanie ma kilka zalet, ale ma też wady. Niektórzy zastanawiają się, czy w ogóle jest to legalna modyfikacja samochodu. Postanowiliśmy zatem bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Zacznijmy od tego, że część aut dostaje przyciemnione szyby w standardzie. Możemy również sami wykonać taką modyfikację lub zlecić ją serwisowi, którym się tym zajmuje. Nie jest to oczywiście nielegalne, ale są pewne wymogi prawne, które mówią jakie wymagania taka szyba musi spełniać, żebyśmy mogli legalnie się tym samochodem poruszać po drogach publicznych.

Do zalet posiadania przyciemnionych szyb należy fakt, że auto wolniej się nagrzewa w trakcie wysokich temperatur i jednocześnie zimą dłużej trzyma ciepło. Kolejnym plusem jest to, że nie widać rzeczy pozostawionych w samochodzie. W razie wypadku szyba oklejona folią mniej się rozpryskuje, co podnosi trochę bezpieczeństwo pasażerów. Poza tym samochód z przyciemnionymi szybami często wygląda po prostu lepiej niż z przeźroczystymi.

Minusem na pewno jest gorsza widoczność przez szybę po zmierzchu oraz większe zainteresowanie pojazdem służb mundurowych. Jeśli chcemy uniknąć tego drugiego problemu, warto wiedzieć jakie wymagania muszą spełniać nasze szyby, żeby policja nie miała podstawy do zabrania nam dowodu rejestracyjnego oraz wystawienia mandatu.

Według art. 66 ust.1 pkt 5 ustawy prawa o ruchu drogowym pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz z zakresu niezbędnego wyposażenia w punkcie 8 ust. 5 wskazuje, że szyba czołowa oraz przednie boczne muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie minimum 70%. Decydując się zatem na przyciemnienie nawet delikatne przednich bocznych szyb, musimy uważać, aby nie przekroczyć ww. normy. To właśnie za te szyby policjanci najczęściej zabierają dowody rejestracyjne. Warto w tym wypadku zdać się na profesjonalny serwis, który zadba o to, żebyśmy nie stracili tego dokumentu. W kwestii tylnych szyb nie obowiązują żadne normy. Możemy je przyciemniać, jak tylko zechcemy pod jednym warunkiem. Nasze auto musi posiadać dwa boczne lusterka.

Tagi: przepisy 2018, przepisy ruchu drogowego, przyciemnianie szyb

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News