Zacięta walka o fotel lidera

Tor Poznań w dniach 9-11 czerwca był areną zmagań podczas trzeciej rundy Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe, cyklu, którego sponsorem strategicznym jest marka Platinum. Na naszym domowym obiekcie zwycięstwami podzielili się Piotr Wójcik, aktualny lider klasyfikacji generalnej oraz wściekle goniący go Marcin Jedliński.

Kibice, którzy w ten weekend odwiedzili obiekt zlokalizowany w stolicy Wielkopolski nie mogli narzekać na brak emocji. Oprócz serialu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe, mogli oni podziwiać także zmagania w innych cyklach wyścigowych, w tym mistrzostw Polski, czy mistrzostw Europy Strefy Centralnej FIA CEZ, do których nasi pucharowi kierowcy chętnie wysłali swoje zgłoszenia.

Zajęcia na poznańskim torze rozpoczęły się już w czwartek, kiedy to wszyscy kierowcy Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe przystąpili do przejazdów treningowych. Ostatnim sprawdzianem przed sobotnimi kwalifikacjami była piątkowa sesja zaplanowana na godzinę 17:20.

W sobotę, 10 czerwca, punktualnie o godzinie 10:05 rozpoczęły się przejazdy kwalifikacyjne. Najlepszym czasem w Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe popisał się Piotr Wójcik, który pokonał drugiego Marcina Jedlińskiego z zespołu OLIMP Racing o zaledwie 0,145 sekundy. Zawodnicy nie mieli jednak łatwego zadania, bowiem od samego rana na Torze Poznań panowały deszczowe warunki.

Kilka chwil przed wyjazdem na małopolski obiekt nawierzchnia zaczęła jednak przesychać, a wszyscy zawodnicy zdecydowali się na wybór opony typu slick. W tych przeprzewidywalnych warunkach najszybszy w całej stawce był Robert Lukas, który w Porsche 911 GT3 Cup w specyfikacji na sezon 2017 pokonał nitkę Toru Poznań z czasem 1:31.269. Zawodnik Porsche Supercup był jednak zgłoszony w klasie Gość, dzięki czemu pole position powędrowało właśnie do Piotra Wójcika.

Na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej i trzecim w pucharze, za Wójcikiem i Jedlinskim, uplasował się Stefan Oschmann. Drugi w klasie Gość był Radosław Kordecki, natomiast najszybszy w klasie S okazał się Stanisław Jedliński, który o niecałe 2 sekundy pokonał Wisława Lukasa. Stawkę zamknął gościnnie startujący, zastępujący swojego tatę – Maciek Kępka.

Pierwszy wyścig Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe miał miejsce jeszcze tego samego dnia, jednak po zachmurzeniu i przelotnych opadach deszczu nie było już mowy. Ze swojego zadania, którym była obrona pole position, świetnie spisał się Piotr Wójcik, który dzięki zwycięstwu umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Na drugim stopniu podium uplasował się reprezentant zespołu OLIMP Racing – Marcin Jedliński, a najniższy stopień przypadł w udziale Stefanowi Oschmannowi. W klasyfikacji Gość bezsprzecznie najlepszy był Robert Lukas. Na drugim miejscu wyścig na Torze Poznań w tej klasie ukończył Radosław Kordecki, wyprzedzając Macieja Kępkę. W klasie S tym razem lepszy od Wiesława Lukasa okazał się Stanisław Jedliński, kompletując tego dnia drugi puchar dla zespołu OLIMP Racing.

Drugie starcie pucharu Porsche zostało zaplanowane na niedzielne popołudnie, a tym razem lepszy okazał się Marcin Jedliński. Dla reprezentanta zespołu OLIMP Racing było to cenne zwycięstwo, bowiem pozwoliło mu zbliżyć się do Piotra Wójcika w klasyfikacji generalnej sezonu na zaledwie 6 punktów. Aktualny lider zakończył zmagania na drugim miejscu po tym, jak popełnił falstart, a w klasie Gość ponownie najlepszy okazał się Robert Lukas. Kolejna runda cyklu zaplanowana została na weekend 23-25.06 na węgierskim torze Pannonia Ring.