Focusy w czołówce pierwszej kwalifikacji

Za nami pierwsza sesja kwalifikacyjna podczas 7. rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata na szwedzkim torze Holjesbanan. Najlepiej poradził sobie w niej Sebastien Loeb, podium uzupełnili Johan Kristoffersson oraz Andreas Bakkerud.

W pierwszym wyścigu bardzo zaciekłą walkę do samego końca toczyli ze sobą Norwegowie – Andreas Bakkerud i Petter Solberg. Ostatecznie, lepszy okazał się ten pierwszy. Kierowca w Fordzie Focusie RS RX pokonał 2-krotnego mistrza świata zaledwie o 0,253 s. W drugiej gonitwie bezkonkurencyjny był Johan Kristoffersson, który zdołał pokonać uzupełniających podium Timmy’ego Hansena oraz Olivera Erikssona.

Jeśli pełne szwedzkie podium to za mało dla kibiców, to humory poprawił im w trzecim wyścigu Kevin Eriksson, który okazał się zdecydowanie bezkonkurencyjny, pokonując na mecie kolejnego Szweda – Kevina Hansena. Zdecydowanie najszybszy był bieg numer cztery. Tam, dzięki doskonałej dyspozycji wygrał Sebastien Loeb, a jego czas pozwolił na zwycięstwo w całej sesji. Pierwsza kwalifikacja zakończyła się zwycięstwem Niclasa Gronholma w piątej gonitwie. Fin pokonał na mecie swojego rodaka Toomasa Heikkinena oraz kolejnego Szweda – Pera-Gunnara Anderssona.

W klasyfikacji punktowej na czele z 50 punktami znajduje się zwycięzca – Sebastien Loeb. 5 punktów za nim plasuje się Johan Kristoffersson, 8 Andreas Bakkerud. W pierwszej 12 znajduje się w tym momencie 8 Skandynawów, z czego 4 to reprezentanci gospodarzy. Druga kwalifikacja startuje o godzinie 16:30.